• Maid

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★

  • Dune

    ★★★

  • Friends: The Reunion

    ★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★

  • Willy's Wonderland

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Adventure Time: Distant Lands

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • 1917

    ★★★

  • The Irishman

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Marriage Story

  • Anima

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

  • Captain Marvel

  • Marighella

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

  • mid90s

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Annihilation

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Mandy

    ★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Happy Death Day

    ★★½

  • Blade Runner 2049

  • mother!

    ★★★★

  • It

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

  • Death Note

    ½

  • Dunkirk

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★½

  • Wonder Woman

  • It Comes at Night

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Baby Driver

    ★★★

  • Logan

  • Get Out

    ★★★½

  • Columbus

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • Doctor Strange

  • Split

    ★★★

  • The Girl on the Train

    ★★★½