Clarice has logged 48 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Party at Kitty and Stud's

The Party at Kitty and Stud's

1970
×
Read the review Edit this entry  
26
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jesus Christ Vampire Hunter

Jesus Christ Vampire Hunter

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
The Spirit of '76

The Spirit of '76

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ryan

Ryan

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
Read the review Edit this entry  
18
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry