ejay has logged 48 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alpha

Alpha

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
25
A Trip Through Paris, France in The 1890s

A Trip Through Paris, France in The 1890s

1900
×
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flubber

Flubber

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tom and Jerry: The Magic Ring

Tom and Jerry: The Magic Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing

The Killing

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
CJ7

CJ7

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Road

The Road

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Banal

Banal

2019
×
½
Edit this entry  
04
Death Bell

Death Bell

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Read the review Edit this entry  
02
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry