Michael has logged 383 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enchanted

Enchanted

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Balto

Balto

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Custody

Custody

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
A Joy

A Joy

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Ebullition

Ebullition

2004
×
Edit this entry  
13
Two-Hundred Feet

Two-Hundred Feet

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Blue

Blue

2018
×
Edit this entry  
13
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Untitled (for R.)

Untitled (for R.)

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Untitled (for R.)

Untitled (for R.)

2003
×
Read prior review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
10
Palü

Palü

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Adult World

Adult World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Chaval

Chaval

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
When Jeff Tried to Save the World

When Jeff Tried to Save the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Malevolent

Malevolent

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A History of Mutual Respect

A History of Mutual Respect

2010
×
Edit this entry  
26
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Read the review Edit this entry  
25
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Primrose Hill

Primrose Hill

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Something

Black Something

2016
×
★½
Edit this entry