Michael has logged 38 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A History of Mutual Respect

A History of Mutual Respect

2010
×
Edit this entry  
26
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Read the review Edit this entry  
25
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Primrose Hill

Primrose Hill

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Something

Black Something

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Si Nos Dejan

Si Nos Dejan

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
The Mountains of Mourne

The Mountains of Mourne

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry  
18
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
Edit this entry  
17
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Models: The Film

Models: The Film

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Public Library

Public Library

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Those Who Are Fine

Those Who Are Fine

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Glass Note

The Glass Note

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry