Michael has logged 62 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
1BR

1BR

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
½
Edit this entry  
29
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pushing Hands

Pushing Hands

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Soon Yi

Soon Yi

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Opus IV

Opus IV

1925
×
Edit this entry  
27
Childish Quarrel

Childish Quarrel

1896
×
Edit this entry  
27
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
27
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
27
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
27
Whimsical Illusions

Whimsical Illusions

1909
×
Edit this entry  
27
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
26
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
Edit this entry  
26
In My Room

In My Room

2020
×
Edit this entry  
26
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Outside Story

The Outside Story

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
76 Days

76 Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
All That We Destroy

All That We Destroy

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
Edit this entry  
09
Dames

Dames

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Edit this entry  
08
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gloria!

Gloria!

1979
×
Edit this entry