lily has logged 42 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
27
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
26
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
With Every Heartbeat

With Every Heartbeat

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cloudburst

Cloudburst

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Haunted Summer

Haunted Summer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Prize Winner of Defiance, Ohio

The Prize Winner of Defiance, Ohio

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Baby Dance

The Baby Dance

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry