Louise has logged 72 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
25
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
Edit this entry  
04
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
22
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Edit this entry  
14
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
Edit this entry  
08
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Time After Time

Time After Time

1979
×
Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crawl

Crawl

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
Edit this entry  
22
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
Edit this entry