Sort by

Clyde has logged 267 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Self/less

Self/less

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mute

Mute

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Skylines

Skylines

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Skyline

Skyline

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Extinction

Extinction

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Giri/Haji

Giri/Haji

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Followers

Followers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Her Love Boils Bathwater

Her Love Boils Bathwater

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Romance Doll

Romance Doll

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ainu Mosir

Ainu Mosir

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Home

Sweet Home

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Like You Know It All

Like You Know It All

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tune in for Love

Tune in for Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mothers

Mothers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
After My Death

After My Death

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zygote

Zygote

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halo: Landfall

Halo: Landfall

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Captive State

Captive State

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alive in Joburg

Alive in Joburg

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Soul in the Eye

Soul in the Eye

1973
×
★★★
Edit this entry  
09
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Matches

Matches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clara

Clara

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry