• Aziz Ansari: Nightclub Comedian

    Aziz Ansari: Nightclub Comedian

    ★★★

    Randomly showed up on my recommendations. Randomly watched it and just like the set, it was short, a little heartfelt and poignant. Then we'll forget it ever happened because there wasn't big echoing content to remember.

  • Wife of a Spy

    Wife of a Spy

    ★★★½

    A well-crafted period piece where Yû Aoi is a treasure. Wife of a Spy felt & looked like classic Japanese cinema and was a nice change-up in Kiyoshi Kurosawa's filmography.

  • Crying Out Love in the Center of the World

    Crying Out Love in the Center of the World

    ★★★½

    Love at times may be temporary but when you look back at it, it could feel like an eternity - sort of like the runtime of Crying Out Love in the Center of the World. I've been meaning to watch this film but the run time always made me a little weary. But I'm glad I finally did. This may be have been one of the most sentimental and sad as fuck Japanese films I've ever seen. Be patient. I was tonight and it paid off.

  • To the Ends of the Earth

    To the Ends of the Earth

    Our customs aren't like yours..

    A lot of lost and less translation. It's not your typical Kiyoshi Kurosawa horror, but the type of distress and dread that we experienced throughout To the Ends of the Earth was just as horrifying. Atsuko Maeda was absolutely captivating from beginning to end. She was everything from serene to full of despair. And with her charm along with the surreal foreign setting this was a unique film experience.

  • We Couldn't Become Adults

    We Couldn't Become Adults

    ★★★★

    Everyone else keeps growing older,
    but we stay the same.
    It's not where you go,
    but who you go with.
    You'll be just fine.
    You're interesting.

    Will I be just fine? fuck.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★

    It's been a little less than 24 hours since I've saw Ryusuke Hamaguchi's Drive My Car. Even with the amount of time that has passed it's hard to describe what had occurred. There was this incredibly silent subtle sense of dread throughout the film. Underlying traumas that are slowly dripping, little drop by little drop between the leads Kafuku and Misaki. It may take another watch, but the first still resonates.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★

    Every time I rewatch Magnolia, the very first PTA film I've ever seen it feels like a reunion with friends I haven't see in a long time.

  • Everything in This Dream

    Everything in This Dream

    ★★★★

    A beautiful subconsciousness of Inherent Vice.

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★½

    Midway through the first time I saw Inherent Vice what seems like eons ago, that I would have to see it again. Well, I did and it was just as baffling and complex as the first watch. Great performances all around in one of PTA's more peculiar films. A 3rd watch will most likely be needed to finally get all the intricacies knit together a little more tightly. When that will be? The world may never know...

  • The Novice

    The Novice

    ★★★★

    Holy shit, I never knew the Black Swan of rowing would have been one of the best "sports movies" I've ever seen. What started out as what I thought to be some sort coming of age film turned into one of the most intense, dark and stressful turn of events. Isabelle Fuhrman as the potent Alex Dall was phenomenal and was brought over the top in the 3rd act by Lauren Hadaway's direction. One of the more unique experiences I've seen in the last few years.

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★

    After his breakup, Theodore Twombly quit his job, grew his hair, grew his beard and started a podcast. It was very bland.

  • Louder Than Bombs

    Louder Than Bombs

    ★★★

    A little monotonous but with good intentions. If it weren't for Conrad, Louder Than Bombs would have been a pretty big letdown.