Sort by

Maurice has logged 137 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Brightburn

Brightburn

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★½
Edit this entry  
02
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
20
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★
Edit this entry  
04
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Shadow

Shadow

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★
Edit this entry  
28
22 July

22 July

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
It

It

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry