• The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ½

  • Penguins of Madagascar

    ½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Don't Hug Me I'm Scared 3

  • Too Many Cooks

  • Big Hero 6

  • Oscar's Hotel for Fantastical Creatures

    ★★★★★

  • The Book of Life

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Boxtrolls

  • The Maze Runner

  • Song of the Sea

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Wild Tales

    ★★★★★

  • Let's Be Cops

  • Guardians of the Galaxy

    ★★½

  • Feast

  • 22 Jump Street

  • Maleficent

  • Mommy

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon 2

  • The Fault in Our Stars

  • Fed Up

  • As Dreamers Do

  • Bipolarized: Rethinking Mental Illness

  • The Amazing Spider-Man 2

  • God's Not Dead

    ½

  • The 56 Year Old Boy

  • Son of God

  • Mr. Peabody & Sherman

  • The Lego Movie

  • The Grand Budapest Hotel

  • Non-Stop

  • The Monuments Men

    ½

  • What We Do in the Shadows

  • The Skeleton Twins

  • The Nut Job

    ½

  • The Legend of Hercules

  • Ragamuffin

  • Don't Hug Me I'm Scared 2

  • The Secret Life of Walter Mitty

  • Walking with Dinosaurs

  • Anchorman 2: The Legend Continues

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • Frozen

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★

  • Free Birds

  • Guten Tag, Ramón

  • 12 Years a Slave

  • The Saratov Approach

  • The Book Thief

  • Queen

  • Bless You

  • Planes

  • Percy Jackson: Sea of Monsters

    ½

  • We're the Millers

  • Khumba

  • Brain Divided

  • Turbo

  • The World's End

  • Despicable Me 2

  • Man of Steel

    ½

  • Get a Horse!

  • The Internship

  • Monsters University

  • The Memory of Fountain

  • Epic

  • The Great Gatsby

  • 42

  • The Incredible Burt Wonderstone

  • Jack the Giant Slayer

    ½