Sort by

Colin the dude has logged 490 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Taps

Taps

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meteor

Meteor

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
if....

if....

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Island

The Island

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Agony and the Ecstasy

The Agony and the Ecstasy

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Performance

Performance

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
'G' Men

'G' Men

1935
×
★★★
Edit this entry  
01
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry