collin has logged 172 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★½
Edit this entry  
30
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Screwed

Screwed

2000
×
★★
Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
S.F.W.

S.F.W.

1994
×
★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
21
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frida

Frida

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Holidate

Holidate

2020
×
½
Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry