• Coming 2 America

    Coming 2 America

    ★½

    I'm a big fan of Craig Brewer's Dolemite biopic and Black Snake Moan. Also I've always been a great admirer of John Landis' work including Coming to America. It pains me to say that this sequel is uninspired and has little to no reason to exist. I'm all for an Eddie Murphy comeback but this was just one big cash grab.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Best superhero flick since Endgame. Honestly just a damn good time. This is exactly why studios need to stop interfering with an artist's vision and grant a free reign type of control to worthy creators. That is the only reason why this film works as damn good as it does.

  • Brand New Cherry Flavor

    Brand New Cherry Flavor

    ★★★½

    Somehow this is even weirder than what I could have expected from the guy behind Channel Zero. I can't say it's on par with the horror excellence that show conjured but it is however a highly bizarre odyssey worth embarking on. One of the most unusual and daring Netflix miniseries in recent memory. 3 1/2 puked up kittens out of 5.

  • Malignant

    Malignant

    ★★

    Not as big on this one as everyone else seems to be. I went into this with moderately high expectations but can't help but feel completely underwhelmed, even with the absolutely batshit crazy bonkers final act. James Wan's technical skills are undeniable, but this has one of the messiest and uneven screenplays of the year. The performances are also bland and boring, which wouldn't be as much of an issue if this wasn't nearly 2 hours long. Just because your…

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★½

    Jane Campion is back and with a vengeance. One of the best films of the year so far. Johnny Greenwood's score, Ari Wegner's cinematography and some truly stunning landscapes and set design are all standouts. Hats off.

  • False Positive

    False Positive

    ★★★

    About as weird a horror as one might expect from the creative minds behind Wonder Showzen and Broad City. Ilana Glazer is surprisingly an extremely talented dramatic actress and should definitely take more roles outside of comedy.

  • Summertime

    Summertime

    ★★★

    An engaging collage of characters and personalities. A love letter to the city of dreams. Reminded me a lot of Richard Linklater's Slacker how it follows one character just to drop them a minute later and trail someone else's journey. I'm a fan of that distracted ADHD style although I could see how it wouldn't work for every one. Still I can't help but to have wanted more from the follow up to the excellent Blindspotting.

  • Vacation Friends

    Vacation Friends

    ★★★

    This was a ton of fun. From now on John Cena should be exclusively casted in R-rated comedies because that is where he shines. This got a few truly knee-slaper kind of laughs from me and I really needed that this week.

  • Demonic

    Demonic

    ★★

    Neill Blomkamp has been a director that has intrigued me since his debut District 9. Even if his sci-fi vision is often more ambitious than his budget allows for, he always tends to bring something to the table that is worth seeing. To be honest my favorite thing he has done so far is a 22 minute short called Rakka which can be viewed in it's entirety on YouTube. Demonic is a bit of a step down in quality, but…

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    One of the best of the year so far. David Lowery strikes again.

  • CODA

    CODA

    ★★

    I was looking forward to Coda since Sundance where the hype was very strong. Unfortunately this did not land for me.. like at all. At the end of the day this kind of plays like a Hallmark Channel movie with high production values.

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    Jesus Christ. Nothing could have prepared me for that. What a literal earth shattering and heartbreaking conclusion to one of the best works of anime I've ever experienced.