col has logged 235 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Antebellum

Antebellum

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Cigarette Candy

Cigarette Candy

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The End of Suburbia: Oil Depletion and the Collapse of the American Dream

The End of Suburbia: Oil Depletion and the Collapse of the American Dream

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry