Ronn has logged 193 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Party

The Party

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dish

The Dish

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
True Grit

True Grit

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love

Love

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry