Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
kid 90

kid 90

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
High and Low

High and Low

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Snow Trail

Snow Trail

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Welcome Mr. Marshall!

Welcome Mr. Marshall!

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Princess Yang Kwei Fei

Princess Yang Kwei Fei

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry