• kid 90

    kid 90

    ★½

    nostalgia up the wazoo 

    the cam footage is great and aesthetic TM but i wished this had been more narratively focused as a documentary

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★

    everyone talking about the bit with the egg yolk but no one mentioning that thing with the prawns. okay

  • High and Low

    High and Low

    ★★★

    so immaculately crisp visually, staged as a play almost 

    was expecting more in ways of the social commentary and it loses tension in the 2nd half but it was an interesting watch and singular in the overall kurosawa  filmography i’ve watched so far

  • Killers on Parade

    Killers on Parade

    ★★★★

    irreverent and pure fun, the utter style of every shot is glorious

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    yeah i just think that having your protag descend into emotional grief and chaos purported partially by being let down by judicial institutions completely failing, and then having her trust those institutions at the end (the framing does not allow to look at it any other way) without zero reason to in story is...... not a good look 

    i’d say carey deserves better (she really is amazing and makes magic out of a sometimes hokey preachy script) but she executive…

  • Snow Trail

    Snow Trail

    ★★★

    did directors realize how beautiful and magnetic toshiro mifune was and that’s why they filmed him that way or was he simply that beautiful and magnetic? the world may never know 

    in case you think i think he was just a pretty face, that sequence of expressions he does when he and the other bad dudes get those other dudes to unrobe, is like, some of the best acting ever fight me

  • Black Panthers

    Black Panthers

    ★★★

    the run time is a hindrance but this is a beautiful and harrowing snapshot of the hopes and dreams and, tragically very basic yet withheld demands; to be treated with dignity and respect, of a people

  • Nowhere to Hide

    Nowhere to Hide

    ★★½

    very throw anything and everything at the wall and see what sticks in terms of style and editing which was fun and i appreciated but it loses steam somewhere around the third act

    i have yet to encounter a south korean film that doesn’t depict cops as vaguely incompetent and even less vaguely abusive so there’s that

  • The Blood of Jesus

    The Blood of Jesus

    ★★½

    that cool bit where the gun goes off and the funky animation and jesus gets shot

  • The American Friend

    The American Friend

    ★★★★

    there’s something incredibly therapeutic and meditative about wim wender’s movies even when there’s murder and guns and high-speed trains

  • Onibaba

    Onibaba

    ★★★½

    sometimes the real horror is that you live long enough to become the monster

  • Daisies

    Daisies

    ★★★½

    who doesn’t want to laugh in the face of social conventions and enact total and complete polite anarchy???