conelipsis has logged 921 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mimic

Mimic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Fox

Mr. Fox

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amanecer

Amanecer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Invictus

Invictus

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wandering Shadows

Wandering Shadows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Maker

The Maker

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Canvas

Canvas

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Pena Máxima

La Pena Máxima

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiss the Ground

Kiss the Ground

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Pencils

Night of the Pencils

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nun

The Nun

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Slumber

Slumber

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Lucha Mexico

Lucha Mexico

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
14
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Primer

Primer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry