Cam Macdonald🐝 has logged 259 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Process

The Process

1972
×
Edit this entry  
31
Persian Series

Persian Series

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lovesong

Lovesong

2001
×
Edit this entry  
31
Fellini: A Director’s Notebook

Fellini: A Director’s Notebook

1969
×
Edit this entry  
31
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
Edit this entry  
31
13 Most Beautiful… Songs for Andy Warhol's Screen Tests

13 Most Beautiful… Songs for Andy Warhol's Screen Tests

2009
×
Edit this entry  
31
The Damned Thing

The Damned Thing

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ang Alitaptap

Ang Alitaptap

2013
×
Edit this entry  
31
Pokémon: Mewtwo Returns

Pokémon: Mewtwo Returns

2000
×
Edit this entry  
31
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
Edit this entry  
30
The Stars Are Beautiful

The Stars Are Beautiful

1974
×
Edit this entry  
30
Thigh Line Lyre Triangular

Thigh Line Lyre Triangular

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
Edit this entry  
30
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Child’s Garden and the Serious Sea

A Child’s Garden and the Serious Sea

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Haiku

Haiku

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
4444444444

4444444444

1998
×
Edit this entry  
29
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Heisters

The Heisters

1964
×
Edit this entry  
29
The Apartment Complex

The Apartment Complex

1999
×
Edit this entry  
29
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
28
I'm Poppy: The Film

I'm Poppy: The Film

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Dance of the Dead

Dance of the Dead

2005
×
Edit this entry  
28
Peter Paul and Mary: The Song Is Love

Peter Paul and Mary: The Song Is Love

1971
×
Edit this entry  
28
The Mangler

The Mangler

1995
×
Edit this entry  
28
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chelsea on the Rocks

Chelsea on the Rocks

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Weavers of Nishijin

The Weavers of Nishijin

1961
×
Edit this entry  
28
Sway

Sway

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Everything Visible Is Empty

Everything Visible Is Empty

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
King Ubu

King Ubu

2004
×
Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Clueless

Clueless

1995
×
Edit this entry  
27
Femina

Femina

1991
×
Edit this entry  
27
The Singing Lesson

The Singing Lesson

1967
×
Edit this entry  
27
Ernest and Bertram

Ernest and Bertram

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Gal and the Fiend

The Gal and the Fiend

1976
×
Edit this entry  
27
Six-Part Draft

Six-Part Draft

1973
×
Edit this entry  
27
The War of the Worlds: Next Century

The War of the Worlds: Next Century

1981
×
Edit this entry  
27
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Edit this entry  
26
Raz, dwa, trzy

Raz, dwa, trzy

1972
×
Edit this entry  
26
Working Women

Working Women

1978
×
Edit this entry  
26
Copyright Film Polski MCMLXXVI

Copyright Film Polski MCMLXXVI

1977
×
Edit this entry  
26
Mulberry St.

Mulberry St.

2010
×
Edit this entry