ConnerRWood has logged 1,007 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★½
Edit this entry  
20
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Edit this entry  
20
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★½
Edit this entry  
19
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★★
Edit this entry  
18
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
10 Rillington Place

10 Rillington Place

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★½
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry