Sort by

ConnerRWood has logged 106 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★½
Edit this entry  
31
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
Red River

Red River

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
★★★
Edit this entry  
29
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lamp

The Lamp

1959
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★
Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
★★★
Edit this entry  
21
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1958
×
★★★
Edit this entry  
21
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Noon

High Noon

1952
×
★★★½
Edit this entry  
20
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
*A Moment in Love*

*A Moment in Love*

1956
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry