• The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★★½

  • Faust

    ★★★★

  • A Page of Madness

    ★★★½

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★½

  • Ménilmontant

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Tartuffe

    ★★★

  • Go West

    ★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Seven Chances

    ★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • The Smiling Madame Beudet

    ★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★★½

  • The Love Nest

    ★★★

  • The Electric House

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★★

  • Pay Day

    ★★★½

  • Cops

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Nice and Friendly

    ★★★

  • The Boat

    ★★★½

  • The Play House

    ★★★

  • Destiny

    ★★★★

  • The Idle Class

    ★★★½

  • Gertie on Tour

    ★★

  • The Goat

    ★★★★

  • The High Sign

    ★★★½

  • Hard Luck

    ★★★½

  • The Haunted House

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • Neighbors

    ★★★½

  • The Scarecrow

    ★★★½

  • Convict 13

    ★★★½

  • One Week

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • A Day's Pleasure

    ★★★

  • Shoulder Arms

    ★★★½

  • A Dog's Life

    ★★★½

  • The Rough House

    ★★½

  • Kid Auto Races at Venice

    ★★★

  • Suspense.

    ★★★½

  • Music, Forward!

    ★★

  • The Dancing Pig

    ★★★

  • The Haunted Hotel

    ★★★

  • Magic Roses

    ★★★

  • New York Subway

    ★★★

  • An Interesting Story

    ★★½

  • Every Man His Own Cigar Lighter

    ★½

  • The Wonderful Living Fan

    ★★

  • The Sick Kitten

    ★★½

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • Bob Kick, the Mischievous Kid

    ★★

  • The Ghost Train

    ★★½

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique

    ★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★½

  • Burning of Durland's Riding Academy

    ★★½

  • Uncle Josh at the Moving Picture Show

    ★★½

  • The Artist's Dilemma

    ★★½

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★

  • The Dwarf and the Giant

    ★★

  • The Enchanted Drawing

    ★★½

  • Grandma's Reading Glass

    ★★½

  • Joan of Arc

    ★★★

  • Let Me Dream Again

    ★★½

  • Overland Express Arriving at Helena, Mont.

    ★★★

  • The Kiss

    ★★½