• The Ghost Train

    ★★½

  • Electrocuting an Elephant

    ½

  • The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique

    ★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★½

  • Burning of Durland's Riding Academy

    ★★½

  • Uncle Josh at the Moving Picture Show

    ★★½

  • The Artist's Dilemma

    ★★½

  • The Man with the Rubber Head

    ★★★

  • The Dwarf and the Giant

    ★★

  • The Enchanted Drawing

    ★★½

  • Grandma's Reading Glass

    ★★½

  • Joan of Arc

    ★★★

  • Let Me Dream Again

    ★★½

  • Overland Express Arriving at Helena, Mont.

    ★★★

  • The Kiss

    ★★½

  • The One-Man Band

    ★★★

  • The Fat and Lean Wrestling Match

    ★★★

  • The Kiss in the Tunnel

    ★★★

  • Maple Leaf Viewing

    ★★½

  • Embarquement d'un bœuf à bord d'un navire

    ★★

  • Tourists Going Round Yellowstone Park

    ★★★

  • Coaches Arriving at Mammoth Hot Springs

    ★★★

  • Lower Falls, Grand Canyon, Yellowstone Park

    ★★★

  • The Mysterious Portrait

    ★★½

  • The Mysterious Knight

    ★★½

  • Landing of Dreyfus at Quiberon

    ★★½

  • What Demoralized the Barber Shop

    ★★

  • Santa Claus

    ★★½

  • The Merry Skeleton

    ★★½

  • Wash Day in Mexico

    ★★

  • Something Good - Negro Kiss

    ★★★

  • Divers at Work on the Wreck of the

    ★½

  • The Temptation of St. Anthony

    ★★½

  • The Magician

    ★★½

  • The Four Troublesome Heads

    ★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★½

  • Fast mail, Northern Pacific Railroad

    ★★★

  • S.S. 'Queen' Loading

    ★★½

  • S.S. 'Williamette' Leaving for Klondike

    ★★★

  • Sutro Baths, No. 1

    ★★½

  • Lurline Baths

    ★★★

  • Fisherman's Wharf

    ★★½

  • Fishing smacks

    ★★

  • S.S. 'Coptic' at Dock

    ★★★

  • S.S. 'Coptic' in the Harbor

    ★★★

  • Stanford University, California

    ★★½

  • Lick Observatory, Mt. Hamilton, Cal.

    ★★

  • Surf at Monterey

    ★★★

  • Hotel Del Monte

    ★★

  • Launch of life boat

    ★★★

  • Buffalo Fire Department in action

    ★★½

  • S.S. 'Queen' Leaving Dock

    ★★★

  • The X-Ray Fiend

    ★★

  • First Avenue, Seattle, Washington, No. 8

    ★★★

  • Return of Lifeboat

    ★★½

  • Leander Sisters

    ★★½

  • Cupid and Psyche

    ★★★

  • Arrest in Chinatown, San Francisco, Cal.

    ★★½

  • Capsize of Lifeboat

    ★★½

  • S.S. 'Coptic' Sailing Away

    ★★★½

  • Fisherman's Luck

    ★★

  • Comic Face

    ★★½

  • Bowery Waltz

    ★★½

  • Sutro Baths, No. 2

    ★★★

  • Admiral Cigarette

    ★★½

  • Serpentine Dance: Loïe Fuller

    ★★½

  • Baby's First Steps

    ★★½

  • Cattle Driven to Slaughter

    ★★★

  • Buffalo Police on Parade

    ★★★

  • Buffalo Stockyards

    ★★★

  • Corner Madison and State Streets, Chicago

    ★★½

  • Armour's Electric Trolley

    ★★½