Connor has logged 58 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Surge

Surge

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Nightwatching

Nightwatching

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Signal

The Signal

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mist

The Mist

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Done - John John Florence

Done - John John Florence

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Edit this entry  
10
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Khrustalyov, My Car!

Khrustalyov, My Car!

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry