• Fatman

    Fatman

    ★★½

    When I first saw the trailer for 'Fatman' I thought it'd be a really twisted time with a lot of fun moments, but unfortunately it seems like the all these moments were put in the trailer. This movie is a slow burn and seems like two stories are happening at the same time. The inclusion of the US government really made no sense in the grand scheme of things.

    Though I do admire the risks that this took. An R-Rated Christmas movie with violence? It should be commended! I just want to know what the pitch was like for this movie haha

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★

    showed my friend this and it was just as deliciously awkward and reflective as the first time. don’t know how many more times i can watch this though. the cringe is only a feeling i wish to have once in a blue moon.

  • The Ultimate Christmas Present

    The Ultimate Christmas Present

    ★★½

    Watched this weird movie as I was folding laundry and that is actually what I would describe this movie as:

    A good movie to fold your laundry to while simultaneously slightly getting you into the Christmas spirit.

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman

    ★★★★

    This is my like fourth time watching this movie and I still can't get over how good it is while being very cheesy. I love it.

  • Camp Rock

    Camp Rock

    ★½

    Watching 'Camp Rock' under the influence really made me relive the numerous arguments I would have in the lunchroom where I would viciously debate how High School Musical is superior to this Jonas Brothers / Demi Lovato shit show.

    It is so cheesy and I would only want to watch it under the influence.

  • I'll Be Home for Christmas

    I'll Be Home for Christmas

    ★½

    If 'I'll Be Home for Christmas' was person, I would not trust them with my drink.

    Jonathan Taylor Thomas is very slimy and not likable at all throughout all of this. Actually almost every character is obnoxiously one dimensional. I also just remembered they left the nerd kid from the first 10 minutes of the movie in the locker. Oof.

    I will say though, if I watched this as a kid, Jessica Biel would be a childhood crush without a doubt. She's very stunning in this.

  • Super Dark Times

    Super Dark Times

    ★★★½

    Honestly not what I was expecting. It seems like an equally dark version of 'Mean Creek' from 2004. I do think that Mean Creek did a better job with building the tension, but it throws some hard punches at the end. Overall, a pretty solid movie to check out.

  • A Bad Moms Christmas

    A Bad Moms Christmas

    ★★★

    I watched this on a date and I was more invested in this than the date. I feel really bad saying that but please realize the date went well and this movie is really good.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★

    I’ve wanted to watch Crazy Rich Asians for a while now and it wasn’t until I had a nice 5 hour flight to L.A. and Delta’s complimentary movie selection that I decided to give this a go and boy… thank God I had a mask on because I would’ve looked like an idiot smiling at the chair in front of me.

    This movie was such a good time. If I wasn’t in public, I would’ve been laughing obnoxiously and potentially…

  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    ★★★

    The Spongebob Movie: Sponge on the Run is interesting because there is very thin story laced together by flashbacks and weird mishaps. The animation was what I enjoyed the most. Seeing the characters in a new style was really refreshing, despite the story seeming mashed together.

    I really wish they’d leave Spongebob alone. He’s gotta go out on a bang but the more these movies come out, the more it is prolonging the bang and will for sure leave on…

  • Black Christmas

    Black Christmas

    The 2019 rendition of Black Christmas is as subtle as a shot of tequila when you think you’re drinking water when it comes to its social commentary. The script is terrible and almost all of the characters aren’t likable (almost meaning Imogen Poots is always great). The movie is shot, acted, and edited as if it were a made for TV movie which is incredibly distracting when you expect a certain production quality from movies in theaters.

    Now I’ve never…

  • Worst Christmas Ever

    Worst Christmas Ever

    ½

    Worst Christmas Movie Ever.

    Listen, I respect a good indie movie. And I give leeway where I see fit to movies that deserve it.

    I didn't expect good acting. Or good score. Or good set design.

    But this was a terrible story. This movie is 1hr 20 min but ends at 1hr. And the story would be an interesting short story as is. The last 20 min is bloopers and credits. Like I was happy it was done early, but its terrible.

    Ultimately, this movie tries to do a lot of things in the spirit of Bad Santa, but it's just bad. Plain and simple.