• Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Dolly Parton's Christmas on the Square

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★★★

  • Los Hermanos/The Brothers

    ★★★★★

  • Kindred

    ★★

  • The Life Ahead

    ★★★★★

  • The Witches

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★

  • Totally Under Control

    ★★★★★

  • Kingdom of Silence

    ★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • The Secrets We Keep

    ★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Ammonite

    ★★★★

  • The Way I See It

    ★★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • City Hall

    ★★★★★

  • Robin's Wish

    ★★★★

  • #UNFIT: The Psychology of Donald Trump

    ★★★★★

  • The War with Grandpa

    ★★★

  • Words on Bathroom Walls

    ★★★★

  • Made in Italy

    ★★★

  • Summerland

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Homemade

    ★★★★

  • Irresistible

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Becoming

    ★★★★★

  • The Secret: Dare to Dream

    ★★★★

  • Landfall

    ★★★★★

  • Love Wedding Repeat

    ★★

  • Uncorked

    ★★★★½

  • Kill Chain: The Cyber War on America's Elections

    ★★★★

  • Unorthodox

    ★★★★★

  • Crazy, Not Insane

    ★★★★★

  • Misbehaviour

    ★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Mulan

    ★★★★★

  • Hillary

    ★★★★

  • Mayor

    ★★★½

  • The Trip to Greece

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • The Photograph

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★

  • Tesla

    ★★★★½

  • The Rhythm Section

    ★★½

  • The Glorias

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★★★

  • The Nest

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Downhill

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★★

  • Black Bear

    ★★★★

  • Coded Bias

    ★★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Time

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★

  • Boys State

    ★★★★★

  • A Thousand Cuts

    ★★★★

  • The Painter and the Thief

    ★★★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★

  • My Spy

    ★★★

  • Like a Boss