Corey has logged 335 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Graveyard Disturbance

Graveyard Disturbance

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dinner with a Vampire

Dinner with a Vampire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seeds

Seeds

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Avenging Eagle

The Avenging Eagle

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightwatch

Nightwatch

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Count Dracula

Count Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aroused

Aroused

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Smokey and the Bandit Part 3

Smokey and the Bandit Part 3

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lola

Lola

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shakedown

Shakedown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cutthroat Island

Cutthroat Island

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dragnet

Dragnet

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lorna, the Exorcist

Lorna, the Exorcist

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nocturne

Nocturne

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Guns

Big Guns

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
15 Minutes

15 Minutes

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paparazzi

Paparazzi

2004
×
★★
Read the review Edit this entry