Nick has logged 56 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bully

Bully

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Climb

The Climb

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Short Subject

Short Subject

1967
×
★★★½
Edit this entry  
26
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Sorcerers: A Conversation with William Friedkin and Nicolas Winding Refn

Sorcerers: A Conversation with William Friedkin and Nicolas Winding Refn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Siberia

Siberia

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Men Behind the Sun

Men Behind the Sun

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★½
Edit this entry  
05
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry