Nick has written 110 reviews for films during 2018.

  • Roma

    Roma

    ★★★★½

    This film is absolutely fantastic. When Cuaron can get that balance between introspective intimate stories, and spectacle the film is always remarkable. Where Gravity leaned too far into spectacle, leaving no room for intimacy, Roma balances the beauty of the spectacle with the quiet struggles that befall the two central women.

    The presentation of this film is nearly perfect. Most shots carry weight and emotion, all while being expertly composed and down right gorgeous. The sound design is so incredibly…

  • Leviathan

    Leviathan

    ★★★★½

    Leviathan is just one of those movies that it’s hard to say anything bad about. The same goes for the majority of Zvyaginstev films, I guess. The only complaint that I consistently have is his use of music. He gets great compositions and doesn’t use them. I get that it’s something he is intentionally doing; even sill I just want more. 

    His stories work as narratives and as allegory, often alluding to Russia’s social climate. This technique reaches its most…

  • Elena

    Elena

    ★★★★

    Zvyaginstev is one of the best directors working. He has a control of his most recent films that is unrivaled today. His characters are always engaging on both the narrative and symbolic level, and each character services the film. While I can never say for certain after his films, there is most definitely a lot going on in terms of sub-plots and thematics. Entire stories are conveyed in the margin’s of the frame. With this Leviathan and Loveless, Zvyaginstev has…

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

    Really interesting experience. I personally feel like the conceit gets a little muddled and I don’t know if I enjoy the experience, but overall it stands out as uniquely something Charlie Brooker could do.

  • Roger & Me

    Roger & Me

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I think I had a stroke when those bourgeois mother fuckers were playing around in Flint’s new prison like it was middle school dance.

  • Where to Invade Next

    Where to Invade Next

    ★★★★

    Underneath the moderately more positive tone to this documentary, I could absolutely feel the anger bubbling beneath the surface. I thought this documentary was fantastic. Moore does something a little bit different in this film. Instead of charging head first into the issue like he does with his more famous films, he shows all that we fail to be. He uses the good of the world to highlight just how ridiculous conditions in America are. There is, of course, the obligatory hyperbole. In this film however, I was able to almost completely ignore his bullshit.

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★½

    When things get serious in this, or Herzog is implying impending doom, the film gets a strange feeling to it. Half of the time it actually got to me, and really made me consider certain things. When Herzog is way off base and out their it really doesn’t work. If Herzog wasn’t such an entertaining person to watch and listen to, those sections would leave more of a sour taste in my mouth.

  • In Bruges

    In Bruges

    ★★★★★

    Happy holidays y’all! It’s common practice to recommend or watch a holiday film tonight so, I sat down with my family and watched both my favorite movie I saw for the first time this year and probably my new favorite Christmas film!

    Christmas films tend to all suck a lot and that’s why as a fan of film I have to bend the rules a little. In Bruges takes place during Christmas and that’s good enough for me. Anyway, onto…

  • Trash Humpers

    Trash Humpers

    ★★★★

    The first time I watched this, I was alone in my old apartment watching this on my 4K tv, and the whole thing just felt wrong. This time, I watched it on an IPAD in my childhood bedroom, and it felt even more wrong. Hopefully next time I’ll be able to get my hands on an old box tv, a VHS copy and just curl up a dirty ally. 

    All jokes aside, I don’t know what’s wrong with me. After…

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★½

    Being the first film I’ve seen from this director, I don’t have much to compare it to, but I will say I want to see more from him. That being said I didn’t really love this movie nearly as much as everybody else seems to. 

    The first act really dragged for me, maybe it was just that each character in the family was off doing something different. I feel like I would have cut, or even compressed a few of…

  • Excision

    Excision

    ★★

    There are more scenes at a dinner table in this than Phantom Thread, and that a lot of goddamn scenes at the dinner table. This movie is weird and I really didn’t care for it at all. The only thing I can say stood out was the acting. The main girl was pretty fantastic, and the rest of the ensemble did the best they could with such terrible dialogue. 

    The dialogue is just terrible. The mother’s dialogue in particular shines…

  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

    Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

    ★★★★

    3 kids lives end, and our society wants end 3 more. This world is one worth leaving. This is a world filled with only hate, seeking a reason for revenge and reasons to blame others. It’s all sickening. Those not involved, profit off of the pain and suffering of others. Is this really what we live for in life? To suffer and to make others suffer?

    This is a fantastic documentary. It is a beautifully heartbreaking meditation on modern society,…