• Bleeder

    Bleeder

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Holy shit... When Lenny stands up Lea at the movie theater, she is standing next to a poster for Lars Von Triers the Idiots. Was Lenny going to see the Idiots on a first date?!?! I mean, that would probably be the movie Lenny would want to see. Absolute legend.

  • Mister Lonely

    Mister Lonely

    ★★★★½

    Such an incredible movie about the reclamation of ones life. Its about how in order to accept who you are, you must mediate the person we were with the person we want to be. That person you want to be, the utopian version of yourself, is a lie and most likely not what you seek. Acceptance without caplacency.

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★½

    While I liked the show overall, I have to say I'm didappointed with the trajectory of the show. Basically, I feel like the show starts off fantastic but slowly descends into overly sentimental cheese. That first episode is maybe the best depiction of how young children become dependent on drugs, even before there is a physical addiction, that ive ever seen. It shows how a dependency can develop due to the reinforcement it provides in such a nuanced yet general…

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★½

    Off the bat, because this will probably be the hot button topic, the Rudy Giuliana scene is certainly not damning but is definitely questionable. The scene itself certainly served its purpose, whether that was somewhat incited by the film or not, it works for the film.

    This is the kick of edgy filmmaking that we needed. It really does a great job of riding that line and its all the more impressive with the two performances. Who would have expected…

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★

    "I got drunk for the first time when I was fifteen years old and I turned to the kid next to me, I guess, and I said this is what normal people must feel like... I'm not good with anger..." Thank you for this monologue. It really hit and spoke to my experience with drugs.


    Off the bat, I feel like I'm little bias. I loved Thunder Road so much and I just want to see Jim Cummings succeed so…

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★

    Antonio Campos is one of my favorite directors to have emerged revently. His work with the Sinner and as a producer for Borderline Films, has really helped him start to become a real name. From his short film Buy it Now to his most recent feature Christine, his style has really developed beyond the derative formal aspects he seemed hung up on in his early career.

    Both Simon Killer and Christine are top tier stuff, despite not getting the attention…

  • Touch of Evil

    Touch of Evil

    ★★★

    I definitely missed something. I watched the "Restored" version or whatever the version that followed Welles' Memo. So, this is probably the best version that is going to exist right?

    The acting was pretty good overall. Janet Leigh was so good. If she wasn't so charasmatic and into the role, her character would probably feel a little flat. Anytime Orson was on screen I had a huge grin. The man was a great actor and he was just so funny…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    While there are definitely a few elements I'm left cold on, esspecially near the end of the film, I was able to stay with this film. Anyway, "figuring it out" is probably not the point. I think about the discussion about Lucy's landscape painting and her belief that you have to invision yourself looking out over the landscape to project emotion.

    Kaufman has done his job by creating the frame with creative narrative conventions that invite audience participation. Our interaction…

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★★

    Do yourself a favor and go listen to the director of this film, Amy Seimetz, on the pure cinema podcast. She's great. Everytime I've seen her in a film I've really liked her. Its weird, shes very recognizable so I'm oddly familiar with her. Seeing her direct a movie that seems to be getting attention is really cool. Definitely need watch Sun Don't Shine now.

    More than getting attention though, im glad she made a reallu good movie with such…

  • The Rental

    The Rental

    ★★

    Really confusing experience all together. It has a nice build up, the lighting is really nice, and it sets up its drama well, but that third act deflates tension like no other and this is ultimately what makes this film weak.

    The whole set up was totally irrelevant to where we ended up, it just left me wondering why all this character work was done. They spend the first hour building drama through character but then suddenly that drama has…

  • Society

    Society

    ★★★★½

    Is society the best movie ever?

    Yes.

    The beginning, and I mean the first two scenes we get, are exactly Goosebumps. Then the credits is the infamous fucking pile of orgy fucking. What the fuck? The first time around my brain literally could not put that together. Like I just had no idea what I was looking at and second time around I had been shown the truth. Like some fucked up gestalt. Isn't that kind of a spoiler though?…

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★½

    Really fun movie. Amazing sound design. That dudes McConaughey is pretty good. Really great dialogue across the board, albeit a little on the nose at points, but so many movies don't demonstrate such restraint in monologues. And, of course, all the extras in this movie act like Watch Dogs NPC's. So wild and repetitive in their actions. It was amazing.

    What I can't tell, and I haven't really decided whether its a good thing or not, is if a lot…