Nick has written 21 reviews for films rated ★★½ .

  • Arachnophobia

    Arachnophobia

    ★★½

    A childhood favorite of mine.

  • Chaos Walking

    Chaos Walking

    ★★½

    Those Charlie Kaufman fingerprints are still noticable and I can't tell if it's better or worse for it.

    Regardless, I expected way worse. Even if what we got felt like a very surface take on a story with a lot of interesting opportunities for filmmaking.

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★½

    I'll try to keep this short. The things I liked were the general energy and dialogue. Spike is great at monologues too and theres a really good monologue that really helped convey what I think Spike was going for. Ultimately though, this film felt sloppy.

    The most notable element of this messiness was in the editing. It really did feel like there was one pass over where they missed a lot of trimming that needed to be done. If that…

  • Lords of Chaos

    Lords of Chaos

    ★★½

    Really, super-mixed, film. While I don't claim to be into black metal, I was familiar with the band Mayhem. So I really don't know much about the scene, so take it with a grain of salt when I say this felt really phony. The casting and performances outside the actor playing Dead, really take away from any kind of authenticity. From what I read briefly, it also really does do a disservice to the real life people and story. I…

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★½

    So this is a very similar thing that happened at my elementary school, so maybe I'm not as blown away because this really just isn't a very unique story. I'll go further and say, the story itself is not interesting and that's a shame. I really like Thoroughbreds and what I think this shows is that Finely's talents are greatly amplified when its his material. Not to mention that Thoroughbreds is just a good screenplay, this screenplay is really boring,…

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★½

    They chose the wrong ending. It would be way more twisted, horrific, and pointed, if Elisabeth Moss stayed with him after the whole "surprise" payoff. It wouldn't make it much better but to me that ending would've hit way harder.

    Just too much suspension of disbelief for how serious this film was taking itself. Also cut this shit down! It should be an hour forty max but it just gets so repetitive.

  • Downhill

    Downhill

    ★★½

    When I saw Uncut Gems with my Mom back during the holidays and the trailers were playing, a trailer for this came on. I was excited to see this Uncut on the big screen and wasn't paying attention to trailers but as it started to sink in what this was, I turned to my Mom who was displaying the same expression of slack jaw. Suffice it to say, my day was ruined.

    That being said, despite the huge number of…

  • The Grudge

    The Grudge

    ★★½

    Theres a sequence in this with some dope lens flares that I immediately became infatuated with. Crispy flares bro, I dig it.

    In defense of this movie, every scene is a spooky scene and I think Pesce knows it. I think hes actually very aware of what he's making and compared to other "fuck you, it's January movies" like the forest or some other trash I cant remember, Pesce delivers a film with a powerful visual sense. Sure there are…

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★½

    Really didn't enjoy this movie. It was so blantantly stuck between the spectacle of something lime Gravity, and the reflective loneliness of Solaris. Brad Pitt constantly moans about his dad but I never got any understanding of what he was feeling. Ruth Negga is brought in for liks twenty of the most annoying minutes of this contrived film. The look and general world that was created was interesting, but the story was just so insistent on being there, it just overshadows the story being told in the background. Cool to look at, annoying to think about.

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★½

    I really struggled staying engaged with this. I finished a 150 page screenplay I’d been writing during it so that was nice. I like Starry Eyes and what’s best in that, the gore, is just as good in this. The effects were all gross and pretty disturbing. It felt much more well thought out in terms of violence than something like Child’s Play from this year. That being said, I may be slightly biased because when Amy Seimetz showed up…

  • Guava Island

    Guava Island

    ★★½

    Yeah, this was definitely not a movie for me, but it very easily could have been and that’s what I find the most frustrating about this. The first act (if you could call it that) does a really great job at building a textured tangible world that could easily house a feature film. Sadly, this movie has no focus in terms of the screenplay. The story they chose could have even worked but they would have had to actually flesh…

  • Green Book

    Green Book

    ★★½

    “Viggo you pull this car over right now so we can have an argument in the rain!” I’ve been trying to catch up on the Oscar noms and it’s been rough. This is a fine movie. It’s shot fine, edited pretty well, acted great, but what grinds my gears more than best picture is the screenplay win for this. What? The screenplay felt like it was structured by a child and the heavy handed way themes are delivered, was just…