Nick has written 48 reviews for films rated ★★★ .

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★

    I'm shocked. This was so much more enjoyable, creative and interesting than Halloween (2018). It has this electric pace and loose focus on our main characters in favor of something bigger, that worked here. It just felt much more like a real movie than the rehashed, embarassing 2018 film. It did its own weird thing with the city and side characters, and I'm sure that really won't work for a lot of people.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★

    Thoroughly enjoyable, though the final product feels rushed and lacking polish. This is most notable in the editing. At least once, I noticed gaps in the editing timeline among a huge number of horrible cuts. This also extends to the pacing and structure of the show. It relies heavily on the modern conventions of tv structure, leading to the story not flowing right as a whole and making the story uneven. Personally I want each episode to have a staisfying progression in itself and this just does not do that outside of a couple instances.

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★

    Once again, Mike Flanagan delivers something with promise that loses its sense of gravitas as it goes on. The first episode establishes the horror as something within ourselves very effectively. Whats more scary than realizing you are capable of the most horrible acts? Flanagan has used this techniquee with addiction in both Hill House and Dr Sleep, but this had the most promise after that first episode. Then it disappears.

    Not that the exploration of religion, community, and modernity wasn't…

  • South Park Vaccination Special

    South Park Vaccination Special

    ★★★

    Me. Service was a really good gag.

  • Southland Tales

    Southland Tales

    ★★★

    There are a ton of elements I liked better in the theatrical cut than the cannes cut; primarily the bizzare tone and pre-title sequence. I think the doomsday scenario interface does a really good job of quickly putting your feet in the world. I also think the progression early on feels better in the theatrical cut. That said, the cannes cut is definitely a better movie. Its just that some of the personality is lost in the process.

    Maybe Arrow…

  • Touch of Evil

    Touch of Evil

    ★★★

    I definitely missed something. I watched the "Restored" version or whatever the version that followed Welles' Memo. So, this is probably the best version that is going to exist right?

    The acting was pretty good overall. Janet Leigh was so good. If she wasn't so charasmatic and into the role, her character would probably feel a little flat. Anytime Orson was on screen I had a huge grin. The man was a great actor and he was just so funny…

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★

    The delivery of the line, "emphatic period" is delivered probably the best it could ever be. I'm impressed Andy.

    A lot of the comedy just didn't hit for me, aside from a good amount of dialogue. But man, some stuff just really fell flat for me. Theres a lot of great dialogue here. The structure feels pretty messy though.

    In terms of keeping a pretty simple narrative going forward, it just felt like they wrote themselves into a corner and…

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★

    Looking at Assassination Nation by itself first, I think its a very impressive debut that showcases Sam Levinson's wonderfully dynamic and dramtic style of direction. His visual style really works well with the subject matter hes chosen to cover so far. I don't think anyone is quite doing teen films the way Levinson has with this and Euphoria, but I'll get to that.

    All of that said, this film suffers from the issue that is balanced in Euphoria, being that…

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★

    "This is your brain on my sandwich". Nice. Really funny if you've had experiences with psych's. Its not doing the Vice Hamilton Pharmacopeia thing where its a genuine exploration of a drug, rather, its just a comedy special about psychadelics. Nothing more, nothing less.

  • The Standoff at Sparrow Creek

    The Standoff at Sparrow Creek

    ★★★

    A well-done feature debut. Definitely different in tone from the other Cinestate films from Zahler, but still has that same edge and mindset. Its a good time, nothing too mind blowing but still very engaging. I think what I like most, more than anything about the filmmaking, is the subject matter. Cinestate doesn't mind releasing films that explore perspectives, subjects, and people, that other studios wouldn't touch. In this film it explores the role of armed militia's in modern society,…

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★

    I was definitely more harsh on this when it came out, bur after seeing Doctor Sleep's abysmal directors cut, this is clearly one of the better things Flannagin has done despite the endless issues with this show.

    Maybe the biggest issue for me personally is the use of wide lenses and wide shots. In a more restrained directors hands, these shots wouldnt feel insistent. As if they are forcing you to notice details rather than letting you notice it yourself.…

  • The Lodge

    The Lodge

    ★★★

    I'm gonna keep this short cause nobody cares about the specific ways I feel like the screenplay is weak so, let it suffice to say, that the screenplay lacks subtlty, poorly sets stakes, poorly defines characters, and just feels contrived on a story level. The worst thing the movie does is constantly shifting perspectives. Its so annoying and really doesn't work for the film. Like, is this Grace's story or is the kids'? You can't flip flop and expect it…