Nick has written 62 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★½

    Theatrical Cut

    I really feel my enjoyment totally drop off whenever Brando is on screen. His character and a lot of the Kurtz compound feels just feels like a bit of a missed opportunity.

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    Despite being horrifyingly nightmarish in tone and how the story is told, the subject matter is treated with so much sensistivity. The way the films form works with the content is just so brilliant. This is just about as well executed as possibly could be.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    I think the character of Anika and the family aspect in relation to Martin's character falls really flat. Anika comes off really unreasonable in just how unsuportive she is and that certainly coulf have been fleshed out more.

    Everything else is fantastic. Thomas Bo Larsen is phenomenal as always and really feels like the heart of this. And the last 20 minutes is just top tier stuff. This film is no doubt influenced by the real life tragedy that occured just prior to the shoot and emotion is palpably encapsulated in this film.

  • Wendy and Lucy

    Wendy and Lucy

    ★★★★½

    That was deeply upsetting.

  • Time

    Time

    ★★★★½

    Profoundly beautiful in every way. The mini dv footage is so textural, esspecially with the black and white. The editing is what makes this film though. The narrative is weaved so tightly with the themes, esspecially time, through the formal elements of film.

    Its walking a very tight rope and while it may stumble in the middle, the introduction and conclusion are so immaculately presented it blows my mind. Its so visceral and emotional and unafraid to be those things.…

  • Mister Lonely

    Mister Lonely

    ★★★★½

    Such an incredible movie about the reclamation of ones life. Its about how in order to accept who you are, you must mediate the person we were with the person we want to be. That person you want to be, the utopian version of yourself, is a lie and most likely not what you seek. Acceptance without caplacency.

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★½

    Off the bat, because this will probably be the hot button topic, the Rudy Giuliana scene is certainly not damning but is definitely questionable. The scene itself certainly served its purpose, whether that was somewhat incited by the film or not, it works for the film.

    This is the kick of edgy filmmaking that we needed. It really does a great job of riding that line and its all the more impressive with the two performances. Who would have expected…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    While there are definitely a few elements I'm left cold on, esspecially near the end of the film, I was able to stay with this film. Anyway, "figuring it out" is probably not the point. I think about the discussion about Lucy's landscape painting and her belief that you have to invision yourself looking out over the landscape to project emotion.

    Kaufman has done his job by creating the frame with creative narrative conventions that invite audience participation. Our interaction…

  • Society

    Society

    ★★★★½

    Is society the best movie ever?

    Yes.

    The beginning, and I mean the first two scenes we get, are exactly Goosebumps. Then the credits is the infamous fucking pile of orgy fucking. What the fuck? The first time around my brain literally could not put that together. Like I just had no idea what I was looking at and second time around I had been shown the truth. Like some fucked up gestalt. Isn't that kind of a spoiler though?…

  • Full Tilt Boogie

    Full Tilt Boogie

    ★★★★½

    Really interesting and unconventional behind the scenes doc. That opening with Clooney and Tarantino acting like the biggest douche bags, is the funniest thing ever, but really hasn't aged well. This movie and the world is captured hasn't aged well. Its such a bizzare artifact of dudebro energy and it feels so just so out of its time now.

  • Nirvana the Band the Show

    Nirvana the Band the Show

    ★★★★½

    Like Nathan 4 You, the funniest part of this show is laughing at the most awkward situations anybody could ever put themselves in. Matt is just funniest guy. I'm sure the humor may be a little too edgy / out there for a lot of people. But if you find unhinged dummies doing ridiculous things funny, its a must.

    More than that, its just so clever and has so much rewatchability. Trying to explain the Sundance episode to people and…

  • Taste of Cherry

    Taste of Cherry

    ★★★★½

    This is one of those special movies, after one watch I can already tell. This really is a cathartic experience in its meditation of suicide, hope, and human connection. More than the catharsis, it was just a talk I needed right now. Mr. Bagheri was so good and was such a beacon of hope. Also, being filled with non-actors, the world and authenticity of the film just feel so emotionally evocative. Ultimately, though, a lot like Close Up, by the…