Nick has written 78 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Night House

    The Night House

    ★★★★

    Making a massive step forward in his craft from the Ritual, David Bruckner has really impressed me with his sophmore feature. Where the Ritual had promise in how Bruckner established a dreadful tone but failed to follows through in many departments, the Night House doubles down in tone and excels in many of those weaker parts of his debut.

    To start, I think what might contribute the most to the crushingly oppressive tone that makes this the most visceral horror…

  • Annette

    Annette

    ★★★★

    The music and the musical structure annoyed me a lot less on rewatch. Still think there are issues with the flow, but the pace didn't sag the way it did initially.

  • Midnight Special

    Midnight Special

    ★★★★

    Fantastic. Much more emotionally resonant in the themes of parenthood and letting go than I remembered. Wish I could see this in the theaters again because the score in tandem with the visuals is so powerful.

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★★

    Here's the biggest issue with Hard Eight: by the time Clementine and John have kidnapped the man who refuses to pay Clem, its only 50 minutes into the film; just about 10 minutes since their romance began and a little over an hour when they leave. What takes 15 mintues in the film, takes 20 pages in screenplay, which would easily translate to over 20 minutes of screen time.

    What this means is Clem and John's characters don't really have…

  • Cannibal Holocaust

    Cannibal Holocaust

    ★★★★

    One of the best scored movies I've ever seen. So perfectly used in the most basic sense of "audio/visual".

  • El Topo

    El Topo

    ★★★★

    Great structure. While I can't help but feel distant from a lot of this, when it hits it hits. The middle chunk surrounding the four masters is just inconsistent, having some of my favorite and least favorite scenes.

  • Bleeder

    Bleeder

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Holy shit... When Lenny stands up Lea at the movie theater, she is standing next to a poster for Lars Von Triers the Idiots. Was Lenny going to see the Idiots on a first date?!?! I mean, that would probably be the movie Lenny would want to see. Absolute legend.

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★

    "I got drunk for the first time when I was fifteen years old and I turned to the kid next to me, I guess, and I said this is what normal people must feel like... I'm not good with anger..." Thank you for this monologue. It really hit and spoke to my experience with drugs.


    Off the bat, I feel like I'm little bias. I loved Thunder Road so much and I just want to see Jim Cummings succeed so…

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★

    Antonio Campos is one of my favorite directors to have emerged revently. His work with the Sinner and as a producer for Borderline Films, has really helped him start to become a real name. From his short film Buy it Now to his most recent feature Christine, his style has really developed beyond the derative formal aspects he seemed hung up on in his early career.

    Both Simon Killer and Christine are top tier stuff, despite not getting the attention…

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★★

    Do yourself a favor and go listen to the director of this film, Amy Seimetz, on the pure cinema podcast. She's great. Everytime I've seen her in a film I've really liked her. Its weird, shes very recognizable so I'm oddly familiar with her. Seeing her direct a movie that seems to be getting attention is really cool. Definitely need watch Sun Don't Shine now.

    More than getting attention though, im glad she made a reallu good movie with such…

  • Umberto D.

    Umberto D.

    ★★★★

    I finished college today, and watching this was the first thing I did. Don't think I could have chosen a worse movie to watch when looking to my future employment. Obviously I'm much better off than many and I don't want to sound ungrateful, but the disillusionment is still present.

    The despair and hopelessness of the whole films journey just hits, regardless of being almost 70 years old. The texture of the film and the way its edited, just breathes…

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ★★★★

    Swoon, I'm a sucker for films (and endings really) that have an active call to action. Let alone one that is so audacious and ambiguous which allows the audience to read the film through how they processed the sequence of events personally.

    Quite honestly, the controversy of the social responsibility of a filmmaker surrounding Joker feels more relevant here. I know Joker is a much larger film, but at no time was I invested in the way social issues were…