chantal 🌱 has logged 41 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Mass

Black Mass

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Chavela

Chavela

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Anima

Anima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monster

Monster

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The “Dew” Project

The “Dew” Project

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Deep End of the Ocean

The Deep End of the Ocean

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Informer

The Informer

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I’m No Longer Here: A Conversation with Guillermo Del Toro & Alfonso Cuarón

I’m No Longer Here: A Conversation with Guillermo Del Toro & Alfonso Cuarón

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Edit this entry