• The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Monday

    ½

  • Onward

    ★★½

  • Sergio

    ★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Bombshell

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Noelle

  • Frozen II

  • Klaus

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • The Irishman

  • Endings, Beginnings

    ½

  • Knives Out

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The King

  • The Two Popes

  • Ford v Ferrari

    ★★

  • Marriage Story

  • It Chapter Two

  • Hair Love

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

  • Toy Story 4

  • Ma

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

  • Rocketman

  • Aladdin

  • Chernobyl

  • Avengers: Endgame

    ½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • After

  • Us

  • Booksmart

  • The Peanut Butter Falcon

  • Captain Marvel

  • Triple Frontier

  • I Am the Night

  • Velvet Buzzsaw

  • The Last Black Man in San Francisco

  • Honey Boy

  • The Farewell

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mary Poppins Returns

  • Bird Box

  • Ralph Breaks the Internet

  • Bohemian Rhapsody

  • Venom

  • We Have Always Lived in the Castle

  • Green Book

  • Her Smell

  • mid90s

  • If Beale Street Could Talk

  • Beautiful Boy

  • Vox Lux

  • At Eternity's Gate