Wilbur has logged 323 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Take the Ball, Pass the Ball

Take the Ball, Pass the Ball

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blue Dream: The Road to Wembley

Blue Dream: The Road to Wembley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Together

Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
drew michael: red blue green

drew michael: red blue green

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Saturday Night

Mr. Saturday Night

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mystery of Picasso

The Mystery of Picasso

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Forgotten Battle

The Forgotten Battle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neil Young - Heart of Gold

Neil Young - Heart of Gold

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry