2018

I T I T’s year in review

Highest rated films

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Ghost Stories

    ★★★★★

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★★★

  • Tucker and Dale vs. Evil

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Scream 2

    ★★★★

  • Martyrs

    ★★★★

  • The Strangers

    ★★★★

  • The Devil's Candy

    ★★★★

  • The Revenge of Frankenstein

    ★★★★

  • Puppet Master II

    ★★★★

  • Puppet Master III: Toulon's Revenge

    ★★★★

  • Tragedy Girls

    ★★★½

  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 3.1 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Hurricane Heist

Mar 18

Last Film

Splinter

Oct 12

Genres, countries & languages

Horror
32 films
Thriller
13 films
Sci Fi
8 films
Drama
6 films
Mystery
5 films
Comedy
4 films
Fantasy
4 films
Action
4 films
Adventure
2 films
Crime
2 films
USA
28 films
UK
9 films
Canada
4 films
France
2 films
Belgium
2 films
Hong Kong
1 film
Australia
1 film
English
35 films
Spanish
7 films
French
3 films
Italian
2 films
Latin
2 films
German
2 films
Xhosa
1 film
Cantonese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

I’s most liked review

The Exorcist

The Exorcist

★★★★★

What can be said about this movie that hasn't been said a hundred times before? It's timeless, it's a classic, it's perfect.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Curse of the Puppet Master
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Devil Fetus
Average weighted rating:

3.4

Films I watched in 2018

  • Splinter
  • The Curse of the Werewolf
  • Children of the Corn
  • Coraline
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • The Nail Gun Massacre
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • The Revenge of Frankenstein
  • The Quatermass Xperiment
  • The Shining
  • The Mummy
  • The Curse of Frankenstein
  • The Devil's Candy
  • Curse of the Puppet Master
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • Ghost Stories
  • The Babadook
  • Mandy
  • Martyrs
  • Terrifier
  • Puppet Master 5: The Final Chapter
  • Scream 2
  • The Strangers
  • Devil Fetus
  • Puppet Master 4
  • Puppet Master III: Toulon's Revenge
  • Scream
  • Puppet Master II
  • Hereditary
  • Tragedy Girls
  • 31
  • Avengers: Infinity War
  • A Quiet Place
  • The Exorcist
  • The Death of Stalin
  • Ready Player One
  • The Hurricane Heist

World map

Highly rated films I is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma

Highly rated with I’s friends Patron

  • The Thing
  • Night of the Living Dead
  • House
  • Suspiria
  • Lady Bird
  • Won't You Be My Neighbor?
  • First Reformed
  • The Favourite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Halloween
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Paddington 2
  • Good Time
  • Sorry to Bother You
  • Hereditary
  • Eighth Grade
  • Phantom Thread
  • Roma
  • Mandy
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Shape of Water
  • Raw
  • Incredibles 2
  • Isle of Dogs
  • Widows
  • The Death of Stalin
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Suspiria
  • Annihilation
  • You Were Never Really Here
  • First Man
  • A Quiet Place
  • Black Panther
  • Searching
  • Thor: Ragnarok
  • The Ritual
  • A Star Is Born
  • Halloween
  • Upgrade
  • Deadpool 2
  • Apostle
  • Revenge
  • I, Tonya
  • The Endless
  • Avengers: Infinity War
  • Game Night
  • Mom and Dad
  • The Post
  • Thoroughbreds
  • Cam
  • Ant-Man and the Wasp
  • Bao
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Ready Player One
  • Ghost Stories
  • Ocean's Eight
  • The First Purge
  • Aquaman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more