2021

I T I T’s year to date

Highest rated films

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Army of the Dead

    ★★★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★★

  • Willy's Wonderland

    ★★★

  • Tom & Jerry

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Kwaidan

    ★★★★★

  • Possibly in Michigan

    ★★★★★

  • Saint Maud

    ★★★★½

  • The Cremator

    ★★★★½

  • I Am Not a Serial Killer

    ★★★★½

  • The Blood on Satan's Claw

    ★★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★★

  • Gretel & Hansel

    ★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • The Lure

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 66 Films watched
  • 9.4 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Big Hero 6

Jan 2

Last Film

Fear Street: 1666

Jul 16

Genres, countries & languages

Horror
49 films
Comedy
19 films
Thriller
19 films
Drama
12 films
Sci Fi
11 films
Action
10 films
Mystery
9 films
Fantasy
9 films
Adventure
8 films
Documentary
6 films
USA
45 films
UK
9 films
Canada
6 films
Japan
4 films
Ireland
2 films
Italy
2 films
France
2 films
Germany
2 films
English
57 films
Japanese
6 films
Spanish
5 films
Italian
4 films
German
4 films
French
2 films
Czech
2 films
Russian
1 film
Swedish
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

I’s most liked review

Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

★★

It's comforting to know that, even in 1956, Americans would rather watch a subpar remake than read subtitles.

More reviews

I’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Bo Burnham: Inside
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

ThanksKilling
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Uncut Gems
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore
Average weighted rating:

3.5

Films I watched in 2021

  • Fear Street: 1666
  • Jennifer's Body
  • Fear Street: 1978
  • Fear Street: 1994
  • The Blackwell Ghost
  • Bo Burnham: Inside
  • I Am Not a Serial Killer
  • The Dark and the Wicked
  • Bride of Re-Animator
  • Inferno
  • Gretel & Hansel
  • Army of the Dead
  • Sleepaway Camp
  • House of Wax
  • ThanksKilling
  • Belzebuth
  • The Lure
  • Mother's Day
  • The McPherson Tape
  • Saw
  • Dark Skies
  • Saw IV
  • The Cremator
  • Aliens
  • Nina Forever
  • Them
  • Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore
  • Frankenhooker
  • Torso
  • The Howling
  • Vampyres
  • Kwaidan
  • I Walked with a Zombie
  • Vampyr
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Crawl
  • In Search of Darkness: Part II
  • Mortal Kombat
  • The Guardian
  • Godzilla, King of the Monsters!
  • Godzilla Raids Again
  • Run
  • The Orange Years: The Nickelodeon Story
  • The Last Blockbuster
  • Hiruko The Goblin
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Possibly in Michigan
  • Slaxx
  • Tom & Jerry
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Otto; or, Up with Dead People
  • Willy's Wonderland
  • Saint Maud
  • Groundhog Day
  • Psycho Goreman
  • Spider-Man: Far from Home
  • Spider-Man: Homecoming
  • Stage Fright
  • Muppet Treasure Island
  • Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape
  • Freaky
  • The Blood on Satan's Claw
  • Uncut Gems
  • Moana
  • Zootopia
  • Big Hero 6

World map

Highly rated films I is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Luca
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Worst Person in the World
  • Karnan

Highly rated with I’s friends Patron

  • Bo Burnham: Inside
  • Minari
  • They Live
  • Nomadland
  • Donnie Darko
  • Psycho Goreman
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Sound of Metal
  • Judas and the Black Messiah
  • Censor
  • Bad Trip
  • Flash Gordon
  • The Empty Man
  • Promising Young Woman
  • Possessor
  • Saint Maud
  • Nobody
  • In the Heights
  • Synchronic
  • The Faculty
  • The Amusement Park
  • Fear Street: 1666
  • Luca
  • Hunter Hunter
  • F9
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Fear Street: 1978
  • A Quiet Place Part II
  • Raya and the Last Dragon
  • Fear Street: 1994
  • I Care a Lot
  • Godzilla vs. Kong
  • Black Widow
  • Zack Snyder's Justice League
  • WandaVision
  • Shocker
  • Army of the Dead
  • Cruella
  • Slaxx
  • Mortal Kombat
  • See China and Die
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Willy's Wonderland
  • Urban Legends: Bloody Mary
  • Coming 2 America

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more