courtney has logged 189 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gummo

Gummo

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mickey's Orphans

Mickey's Orphans

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pontoffel Pock, Where Are You?

Pontoffel Pock, Where Are You?

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unholy Women

Unholy Women

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tunnel

The Tunnel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mama

Mama

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cracks

Cracks

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harpy

Harpy

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Ship It

I Ship It

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry