courtney has logged 17 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hedda Gabler

Hedda Gabler

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry