CraigLumley has logged 47 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★½
Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Supergirl

Supergirl

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★½
Edit this entry  
23
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Stranger

The Stranger

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Superman III

Superman III

1983
×
★★
Edit this entry  
17
Superman II

Superman II

1980
×
★★½
Edit this entry  
16
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Rome Adventure

Rome Adventure

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Macabre

Macabre

1958
×
★★½
Edit this entry  
12
The Bell Boy

The Bell Boy

1918
×
★★★½
Edit this entry  
11
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Symphony in Slang

Symphony in Slang

1951
×
★★★½
Edit this entry  
11
T.V. of Tomorrow

T.V. of Tomorrow

1953
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Edit this entry  
10
King-Size Canary

King-Size Canary

1947
×
★★★★
Edit this entry  
10
QB VII

QB VII

1974
×
★★★
Edit this entry  
09
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tex Avery: King of Cartoons

Tex Avery: King of Cartoons

1988
×
Edit this entry  
08
Screwball Squirrel

Screwball Squirrel

1944
×
★★★½
Edit this entry  
08
Deputy Droopy

Deputy Droopy

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bad Luck Blackie

Bad Luck Blackie

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
Red Hot Riding Hood

Red Hot Riding Hood

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Esmeralda Bay

Esmeralda Bay

1989
×
★★
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Coward

The Coward

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Holy Man

The Holy Man

1965
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Edit this entry  
01
Path to War

Path to War

2002
×
★★★½
Edit this entry