• Reality Bites

    Reality Bites

    ★★★½

    Ethan hawke

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★★

    Masterpiece

  • Batman Forever

    Batman Forever

    ★★★★

    Genuinely grasping at straws trying to understand why this gets so much hate. Perfect transition from comic page to screen, seamlessly bringing color, excitement, Schlocky one liners, and an immensely horny artistic vision to a $100,000,000 reality. Kept my attention for the entire runtime. Jim carry goes full Jim carry on the most Jim carry role to ever exist. Guys what the fuck. 

    BATMAN FOREVER

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    May the fourth be with you

    Literally Dune (1984) tier garbage writing but also so stunning. Every time I re watch something from the Disney Wars universe I hate that business move more and more. I get not liking the prequels but this stuff is just so atrocious in a lot of ways. I do genuinely appreciate that these films bring far more realistic diversity to their casts, as having robots and aliens fighting alongside exclusively white people is one of…

  • Batman Returns

    Batman Returns

    ★★★★½

    Deadass my new favorite superhero movie. 

    How many times a day does Michael Keaton think about the time Michelle Pfeiffer licked his face? Once a day? Morning and night? Every other day? The image still lingers.

    Shoutout to the penguin army for being pretty much the greatest thing to happen in action cinema pretty much ever

  • Scenes from a Marriage

    Scenes from a Marriage

    ★★★★½

    Watched the television version over the course of a few nights and really enjoyed this behemoth of a narrative. Bergman and nykvist combined with an incredible pair of actors make this a very very special thing. Kind of exhausting

  • Batman

    Batman

    ★★★★

    Superheros are usually real boring for me (this is no big exception), but at least Burton’s iteration of the winged detective had a really strong and present artistic vision and sense of self. Parts of Nicholson’s performance were genuinely frightening in a film filled to the brim with beautiful gothic and horror imagery. Certain cityscapes go full expressionist in my favorite depiction of Gotham city pretty much ever. Good good stuff. Started watching the animated series as well which is absolutely fantastic. I think I take this over bullshit gritty realism any day.

  • Smooth Talk

    Smooth Talk

    ★★★★

    A paper thin veil of childhood nostalgia resting on top of a deep swimming pool filled with knives and predators and stuff. Excellent understated cinematography

  • Pink Flamingos

    Pink Flamingos

    ★★★★

    The parts of this movie everyone talks about are absolutely not the parts that concerned me most lol. Really goes to show just how filthy it truly is. Another great American movie

  • Dominion

    Dominion

    Easily the most horrific (terrifying, gut-wrenching, traumatizing) collection of moving images I have ever seen. I could only make it through roughly half of this before shutting it off for fear of vomiting. Widespread, daily holocaust of beings deemed insubordinate to humanity. Mutilation, rape, torture, and murder on a staggering, systemic, industrial level. There is nothing that feeds my cynicism and nihilism like this. A good reminder of the miserable way humanity exists

  • Streetwise

    Streetwise

    ★★★★★

    One of the few entirely perfect films to exist. Made me laugh, made me cry more than anything in recent memory, felt like I was spending time with people I have known for ages. Some of the most important, beautiful, heartbreaking stories ever put to the screen.

    The best documentary I’ve ever seen

  • Wild Strawberries

    Wild Strawberries

    ★★★★

    I’m almost certain this is more a 4.5 or even 5 but boy was I sleeeepy while I watched this. For some reason the premise sounded kind of uninteresting from a certain perspective, but I was pleasantly surprised with how genuinely exciting (?) this felt at times. I think it was the fantastic cast and one of Bergman’s strongest atmospheres that did it for me