Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Glass

Glass

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Split

Split

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
16
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Days

Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry