Catherine has logged 109 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Swans: Where Does a Body End?

Swans: Where Does a Body End?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Theory of Obscurity: A Film About the Residents

Theory of Obscurity: A Film About the Residents

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Louis Theroux: Louis and the Nazis

Louis Theroux: Louis and the Nazis

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jackass Presents: Bad Grandpa .5

Jackass Presents: Bad Grandpa .5

2014
×
★★
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★½
Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry