Catherine has logged 69 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Room

The Room

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Watchmen

Watchmen

2009
×
★½
Edit this entry  
19
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Do You See What I See?

Do You See What I See?

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Edit this entry  
02
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★★
Edit this entry