Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gold

Gold

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killer

The Killer

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summertime

Summertime

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Walker

Walker

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blob

The Blob

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry