Chip has logged 323 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hannie Caulder

Hannie Caulder

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Junior Bonner

Junior Bonner

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
11
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lemonade Joe

Lemonade Joe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Django

Django

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Martin

Martin

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Is

Black Is

1965
×
Edit this entry  
13
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry